Większość zamieszczonych zdjęć jest własnością Autora bloga bądź pochodzi ze stron producentów. Zarówno zdjęcia produktów jak i przedstawiane recenzje w żaden sposób nie są sponsorowane przez producentów. Wszystkie treści mają charakter jedynie poglądowy i są subiektywną opinią Autora bloga.

wtorek, 18 listopada 2014

Japońska kultura piękna, wdzięku i zdrowia - pielęgnacja włosów oraz odżywianie

Czy możliwe jest uzyskanie miękkich, lśniących włosów bez użycia szamponu i odżywki bądź przy ich minimalnym użyciu? Jak najbardziej tak...używając wodorostów, które posiadają bardzo dobre właściwości oczyszczające, nawilżające i upiększające. W Japonii szampony nie były znane aż do 1930 roku a przecież już wtedy kobiety kusiły pięknym włosiem :)



PIELĘGNACJA WŁOSÓW


Japonki słyną z tego, że cieszą się pięknymi włosami aż do późnej starości. Często w swojej pielęgnacji stosują do oczyszczania włosów sproszkowane algi, które w połączeniu z woda przybierają postać mieszaniny żelopodobnej, która wcierana w skórę głowy oraz włosy dostarcza im niezbędnych składników odżywczych bez dodatków środków chemicznych.
Wodorosty bogate są w wapń, magnez i żelazo. Są także bogatym źródłem jodu, którego brak przyczynia się do dolegliwości powodujących suchość, łamliwość i wypadanie włosów.

Dla kuracji wzmacniającej stosowany jest olejek z Kamelii, który odżywia włosy, zamyka łuskę włosową i chroni ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych.
Olejek z Kamelii świetnie regeneruje włosy uszkodzone zabiegami kosmetycznymi taki jak  rozjaśnianie, farbowanie, trwała ondulacja, długotrwałe suszenie czy ogólnie przegrzewanie termiczne.

W tradycji japońskiej do pielęgnacji włosów używany jest grzebień z drewna Tsuge (odmiana bukszpanu). Drewno to charakteryzuje się bardzo dużą gęstością i twardością.
W przeciwieństwie do tworzyw sztucznych, w drewnianych zębach grzebienia znajdują się mikro pory, które podnoszą i rozprowadzają naturalne sebum skóry i aplikowane olejki w cienkie i wymagające odżywienia włosy. Sprawiają tym samym, że włosy staję się miękkie, gładkie, błyszczące i lśniące. Ponadto drewno nie generuje elektryczności statycznej co zapobiega puszeniu i elektryzowaniu się włosów. Taki tradycyjny grzebień to piękna, ręczna robota stąd jego cena często sięga kilku setek USD.




MYCIE, KĄPIEL I NAWILŻANIE

Mycie
W Japonii mycie ciała  jest zupełnie inną czynnością niż kąpiel. Mycie odbywa się poza wanną a podstawowymi akcesoriami  jest delikatne mydło oraz szmaciana myjka do ciała. Dobrej jakości japońska myjka wykonana jest z niebarwionej, miękkiej bawełny o nierównej strukturze splotu. Taka struktura materiału pozwala na delikatne ale dokładne oczyszczenie i wygładzenie ciała.

Kąpiel
Japończycy uwielbiają kąpiel, która jest formą relaksu oraz zdrowej pielęgnacji  skóry. Kąpiel odbywa się zawsze po wcześniejszym dokładnym umyciu.
W kąpieli używane są różnego rodzaju zioła i olejki, które posiadają właściwości upiększające skórę a jednocześnie kojące nasze zmysły przepięknym bukietem aromatów.

Kilka podstawowych aromatycznych składników używanych w kąpieli upiększającej:

Hinoki (Cyprys japoński) - bardzo aromatyczna odmiana cyprysa, zawierającego związki przeciwbakteryjne "fitoncydy" wykorzystywane w aromaterapii relaksacyjnej.

Zielona Herbata (Cha Buro) - w tradycji japońskiej używana od wielu pokoleń - poprawia kondycje skóry

Yuzu Herbal - (Japoński Cytron) - posiada subtelny i egzotyczny cytrusowy aromat. Dodaje skórze odpowiedniego, naturalnego nawilżenia.

Yomogi Leaves Herbal (Ziele liści Yomogi) - upiększa skórę, zmniejsza przebarwienia i plamy wiekowe. Liście Yomogi zawierają w swoim składzie witaminę A, B1, B2 i C oraz takie minerały jak żelazo, wapń i fosfor.


NAWILŻANIE

Olejek z Kamelii - można go używać do nawilżania całego ciała w tym do skórek i paznokci.
Ze względu na swoje właściwości zmiękczające olejek znajduje skuteczne zastosowanie w pielęgnacji pięt, kolan, nóg i łokci.
Olej działa naprawczo również przy rozstępach o drobnych bliznach.

Olej z otrębów ryżowych - przyznaję, że to mój ukochany olej, wspaniale się sprawdza zarówno w gastronomii jak i kosmetyce.
Generalnie to wspaniały nawilżacz całego ciała. Olej jest bogaty w witaminę E oraz liczne przeciwutleniacze, w tym gamma-oryzanol. Idealny dla skóry wrażliwej.
Ogólnie fantastyczny produkt kosmetyczny, na który myślę warto poświęcić całego posta :)

Uwaga: gdyby ktoś chciał połączyć obydwa oleje i stosować je na zasadzie all in one - odradzam.
Takie łączenie obniża skuteczność działania każdego z olejów o 50% .
Lepiej zaaplikować najpierw pierwszy...np kamelię bezpośrednio po kąpieli, odczekać 15 minut i zastosować olej ryżowy. Wówczas wszystko powinno działać jak należy :)




I tak przeszliśmy do kolejnego etapu japońskiego stylu życia

DIETA I ZDROWIE

Na tle kobiet z zachodu Japonki wydają się  być bardzo drobne i szczupłe. I tak w rzeczywistości jest.
Bo na tle innych krajów, szczególnie zachodnich, tradycyjna japońska dieta charakteryzuje się wysokim spożyciem warzyw, grzybów, ryb, wodorostów, ziaren, produktów sojowych i zielonej herbaty.

Pałeczki i odchudzanie

W porównaniu do widelca i łyżki, pałeczkami nabiera się jednorazowo dużo mniejsze porcje jedzenia. Z kolei mniejsze kęsy jędzienia to bardziej efektywne żucie i lepsze trawienie. Ponadto, mało kto się nad tym zastanawia, że jedzenie pałeczkami wpływa bardzo korzystnie na zmniejszenie porcji jedzenia. Jak wiadomo pałeczki spowalniają proces jedzenia, dając tym samym czas mózgowi na uświadomienie, że żołądek jest już pełny.Tym samym jemy po prostu mniej.

Ryż, kompleks węglowodanów o niskiej zawartości tłuszczu

Japońska dieta zawiera duże ilości gotowanego ryżu, spożywanego bez masła lub oleju.
Ryż jest wypełniaczem o niskiej zawartości tłuszczu. Dostarcza on organizmowi szybki zastrzyk energii. Stabilizuje poziom cukru we krwi i gwarantuje dobre wypróżnianie. Jest też doskonałym źródłem witamin i minerałów (witamina D, niacyny, wapń, błonnik, żelazo, tiaminy i ryboflawiny)


Warzywa kapustowate

Japońska dieta zawiera pięć razy więcej warzyw  kapustowatych tj (brokuły, kalafior, kapusta, rzodkiewka, bok choy).
Warzywa kapustowate wspierają i chronią nasz organizm przed takimi chorobami jak  rak, choroby serca, cukrzyca czy nadciśnienie.

Grzyby

Sa doskonałym źródłem odżywienia i ożywienia układu odpornościowego a co za tym idzie też i zwalczania wielu chorób.
Pomagają obniżyć poziom cholesterolu oraz zawierają silne przeciwutleniacze przeciw-starzeniowe
140 gramów z grzybów shiitake zawiera 27% dziennej wartości witaminy B3, 21% witaminy B5, 21% witaminy B6 i 18% witaminy B2. Ponadto są one doskonałym źródłem składników mineralnych (manganu 17%, 16% fosforu i potasu 12,3) i posiadają ok. 25 kalorii!

Ryby i wodorosty

Japończycy rocznie zużywają ponad 70 kg ryb na osobę. W  porównaniu do Europu 26kg  i zaledwie siedmiu kilogramów  w Stanach Zjednoczonych.
Ryby są bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Są również doskonałym źródłem białka o niskiej zawartości tłuszczu i witamin  jak ryboflawina i minerałów, takich jak wapń, fosfor, żelazo, cynk, potas, magnez i jod.
Wodorosty morskie (takie jak kombu, Wakame i Nori) zawierają duże ilości minerałów, błonnika, witaminy C, beta-karotenu, kwasu pantotenowego i ryboflawinę (dwie B-witaminy potrzebne dla organizmu do produkcji energii).


Zielona Herbata

Japończycy są silnie kulturowo związani z zieloną herbatą.
Nawet sklepiki i automaty oferują szeroki wybór zarówno na ciepło i zimno butelkowanych napojów  zawierających zieloną herbatę.
Z wyjątkiem zielonej herbaty, większość herbat (na przykład czarnej lub oolong) w procesie produkcji są poddawane w różnym stopniu fermentacji, od kilku miesięcy do wielu lat. Fermentacja jest w zasadzie procesem utleniania liści na świeżym powietrzu, które zmienia zapach i kolor herbaty i zazwyczaj wzmacnia też smak. Podczas fermentacji zachodzą pewne procesy chemiczne, które nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia.
Natomiast zielone herbaty są produkowane głównie na parze lub powstają w procesie pieczenia świeżych liści herbaty - ta procedura pozwala utrzymać maksymalną możliwą ilość katechiny czyli ważnych cząsteczek antyoksydacyjnych w herbacie. 

I ostatnia już partia japońskich sekretów urody:

UKRYTE PIĘKNO

Nie wszystko co piękne musi być wystawione na światło dzienne. Rozkoszujmy się np. unikalną, delikatną bielizną. Nie każdy musi wiedzieć co powoduje Twój promienny nastrój. Ważne jest to co w danym momencie sprawia radość Tobie i nie stanowi pożywki dla innych ciekawskich oczu :)
Ponadto starajmy się błyszczeć od środka, dbać o czystość duszy i jasność umysłu.
Starajmy się kierować rozumem i rozsądkiem ale też intuicją i sercem.
Szanujmy się nawzajem i kochajmy każdą żyjącą istotę na tym świecie.
Nasze życie stanie się wówczas o wiele wartościowsze, szczęśliwsze i zdrowsze (^_^)

I tym pięknym przesłaniem zakończę temat japońskiej filozofii życia :-)

Paaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz